در اتریش چه خبر است؟

منبع: گزارشگران

مقرر شد تا هر ساله به جهانیان یادآور شود که هر انسانی بر روی این کره خاکی حق زیستن و امنیت دارد و این حق را همگان بیستم ژوئن به نام روز جهانی پناهندگان گرامی داشتند. این روز توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید ومی بایستی از سوی جوامع انسانی و دول مربوطه محترم و برسمیت شناخته شود. موج صد میلیونی پناهجویان در دنیا بر اساس گزارش های رسمی نهادهای بین المللی در راه است و کشور اتریش نیز یکی از مقاصد بخش کوچکی از آنهاست.


در اتریش بخش بزرگی از پناهجویان از کشورهای اکراین، افغانستان و سوریه بسر می برند. اغلب این پناهجویان از طریق استان بورگنلند وارد این کشور می شوند. این استان همان مکانی است که چندسال پیش کامیونی را در یکی از اتوبان های آن با هفتاد و یک پناهجو یافتند که همگی در آن خفه شده بودند. بیست و هفت آگوست 2015 یادآور این واقعه دهشتناک است. پنجاه و نه مرد، هشت زن و 4 کودک قربانی سیاست های بازدارنده پذیرش پناهجویان در کشورهای اروپایی و سودجویی های قاچاقچیان انسان ها شدند. بر طبق گفته های استاندار بورگنلند روزانه حدود 250 پناهجو به کشور اتریش از طریق مرزهای این استان با کشورهای همسایه وارد اتریش می شوند و این ارقام کماکان افزایش می یابد.


اکراین، افغانستان و سوریه کشورهایی هستند که جملگی طعمه جنگ های خانمانسوز و خونین بوده اند. تنها دوازده میلیون از مردم کشور سوریه در امتداد جنگ ناچار به مهاجرت شده اند. بیش از نیمی از این تعداد کودکان هستند که بعضا زندگی را در قالب مراکز پناهجویی و کمپ ها می شناسند و تصوری از خانه و کاشانه برایشان باقی نمانده است. بر اساس گفته های وزیر کشور اتریش بسیاری از پناهجویانی که از کشورهایی نظیر هند، پاکستان، تونس و سایر نقاط که مناسبات غیر دیکتاتوری دارند و مردم آنها قربانی جنگ نیستند شانسی برای دریافت حق پناهندگی ندارند.


در مجموع و بر اساس گزارش های رسمی تا سال 2022 نزدیک به یک میلیون و ششصد هزار مهاجر در اتریش تخمین زده شده است که نسبت به جمعیت کمی بیشتر از 17 درصد شهروندان را تشکیل می دهند. این بخش از شهروندان بترتیب از آلمان، رومانی، صربستان، ترکیه، بوسنی، کرواتی، مجارستان، سوریه، لهستان، اسلواکی و ... می باشند.


بخش کوچکتری از این ارقام پناهجویان و پناهندگان هستند. در سه ماهه اول سال جاری تعداد 3145 نفر از افغانستان، 2978 متقاضی پناهندگی از سوریه و 730 نفر از تونس درخواست پناهندگی کرده اند. نکته مهم این که 1557 نوجوان و کودک بدون سرپرست و همراه بوده اند. مجموعه درخواست های پناهندگی در این سه ماه 11.118 ثبت رسمی شده است. بر طبق آمار رسمی هزار و دوازده نفر از متقاضیان پناهندگی دیپورت شده اند هزار و هفتاد و دو نفر داوطلبانه خاک اتریش را ترک کرده اند. در مجموع تنها 35 درصد از متقاضیان پناهندگی پاسخ مثبت دریافت کرده اند.


جنگ روسیه و اکراین نیز امواج میلیونی ساکنین این کشور را ناچار به مهاجرت کرد و کشورهای اروپایی در همبستگی با آنان اقدامات ضروری برای پذیرش شان را بسرعت سازمان دادند. این اقدامات نظرات انتقادی زیادی را نیز برانگیخت. از جمله این که در مواجهه با پناهندگان جانب عدالت مراعات نشده است و پناهجویان اکراین از امکانات بهتر و بیشتری نسبت به سایرپناهجویان برخوردار بوده و روند اسکان آنها شتاب بیشتری داشته است.

روز 19 یونی گزارش شد که جسد زنی جوان در یکی از آپارتمان های وین واقع در منطقه 21 آن کشف شد و دو مرد جوان در این ارتباط بازداشت شده اند که یکی از آنها در زیرزمین پنهان شده بود. این مورد نوزدهمین قتل زنان است که در طی سال جاری تا کنون گزارش شده است. هنوز درباره چگونگی و انگیزه های این قتل اطلاعاتی منتشر نشده است.

در پی کاهش صادرات گاز از سوی روسیه به کشور اتریش، دولت ترکیبی این کشور وارد مرحله جدیدی از تصمیم گیری ها و مقابله با بحران سوختی شده است. گمان می رود که استفاده از منابع تولید برق توسط ذغال و ذغال سنگ دوباره در دستور کار قرار گیرد و موقتا از جهت گیری های بهسازی محیط زیست صرفنظر شود. انتقادات بالا می گیرند ومنتقدین این تصمیم دولتی را یک عقب نشینی از اهداف حفظ محیط زیستی می دانند.

قطع تدریجی صدور گاز به اتریش دولت این کشور را با موج جدیدی از بحران اقتصادی روبرو ساخته و تورم و گرانی مواد سوختی و مایحتاج مردم اتریش را بشکل مضاعفی افزایش داده است. سرمایه داران بزرگ اما گلیم خود را در این شرایط از آب بیرون کشیده و سودهای کلانی را به بهانه شرایط بحرانی ناشی از جنگ به جیب میزنند. بار دیگر می توان به درستی این گفته ها پی برد که قربانی اول و اصلی جنگ ها و بحران هایش قشرهای ضعیف جامعه، زنان و کودکان هستند.

در پی افزایش روزانه مبتلایان به کرونا از نوع جدید آن در اتریش تعدادی از متخصصان ابراز نگرانی کرده و همچنان استفاده از ماسک را در اماکن عمومی توصیه می کنند. تعداد کشته شدگان در اتریش توسط و یا همراه با این ویروس از مرز بیست هزار نفر گذشت.

22.06.2022